Wisconsin 4-H Leadership Council

The Wisconsin 4-H Leadership Council (WLC) provides a statewide forum for youth and adult volunteer leaders to discuss ideas and provide input to enhance UW-Extension 4-H Youth Development programs at the state, county and local levels. WLC members:

  • Serve as leaders and role models for 4-H youth and adults
  • Advocate for Wisconsin 4-H
  • Provide input for enhancing the 4-H program
  • Provide educational opportunities to 4-H members and leaders
  • Connect the county, regional and state levels of Wisconsin 4-H, as well as the Wisconsin 4-H Foundation

Elected at the annual Fall Forum, the WLC helps to plan that annual event, along with the State Youth Leader Conference and UW-Extension Day and Meat Products Auction at Wisconsin State Fair.

Wisconsin 4-H Leadership Council Bylaws

2019-20 Wisconsin Leadership Council Applications

Closed for 2019-20. Check back in late summer 2020 for applications for the 2020-21 WLC!

Current Council Membership 2019-2020 4-H leadership council

2019-2020 Wisconsin Leadership Council Roster

Co-Presidents – Lauren Thompson (St. Croix County – Youth) and Emily Strahota (Green Lake County – Adult)

Co-Vice Presidents – MacKenzie Korent (St. Croix County – Youth) and Scott Thompson (St. Croix County – Adult)

Secretary – Holly Adams (Monroe County – Youth)

WI 4-H Foundation Representatives – Tyler Schroepfer (Langlade County – Youth) and Barb Jones (Waukesha County – Adult)

East Metro Region:

Ben Brown (Brown County – Youth)
Mark Deutschmann (Kenosha County – Adult)
Kristina Edstrom (Racine County – Adult)
Barb Jones (Waukesha County – Adult)
Emily Schmidt (Washington County – Youth)
Emmalyn Sprangers (Outagamie County – Youth)
Lisa Sprangers (Outagamie County – Adult)
Rebecca Volz (Fond du Lac County – Youth)
Agnes Wagner (Washington County – Adult)
Alexis Witak (Marinette County – Youth)

North Central Region:

Romelle Bymers (Wood County – Adult Volunteer Advisor)
Alexis Dreger (Green Lake County – Youth)
Cassandra Gerbitz (Green Lake County – Youth)
Nick Luerssen (Langlade County – Youth)
Tyler Schroepfer (Langlade County – Youth)
Emily Strahota (Green Lake County – Adult)

Northwest Region:

Kathy Brubaker (Pierce County – Adult)
Amy Guenther (Buffalo County – Adult)
MacKenzie Korent (St. Croix County – Youth)
Armella Lane (Douglas County – Youth)
Lauren Thompson (St. Croix County – Youth)
Scott Thompson (St. Croix County – Adult)
Danny Wahlstrom (Polk County – Youth)

Southwest Region:

Holly Adams (Monroe County – Youth)
Cody Gerber (Dane County – Youth)
Maddie Kleist (Walworth County – Youth)
Adaire MacSwain (St. Croix County – Youth)
Teresa Pelletier (Dane County – Adult)
Lydia Seeley (Crawford County – Youth)

At-Large:

Adam Sherwood (Ashland County – Youth)
McKenzie Tuura (Bayfield County – Youth)

Advisors:

Kandi O’Neil – 4-H Associate Program Director/Volunteer Specialist
Amber Rehberg – 4-H Educational Programs Specialist & WLC Coordinator

University of Wisconsin-Madison      |        Explore Extension: Agriculture Community Development Families & Finances Health Natural Resources Youth